CAMBRIDGE, Anglie a DEERFIELD, Illinois, 19. listopadu 2017 /PRNewswire/ -- Společnosti Takeda a Cognition Kit dnes oznámily, že výsledky pilotního projektu MDD-5003, který měl vyhodnotit kognitivní funkce u pacientů s depresivní poruchou (MDD) s využitím zvláštních aplikací na náramkových hodinkách Apple Watch, budou představeny během summitu CNS 2017 v Boca Raton na Floridě, který se bude konat ve dnech 16. - 19. listopadu 2017.

Tato výhledová pozorovací studie zahrnovala 30 účastníků ve věku 18-65 let s klinickou diagnózou mírné až střední deprese, kterým byla předepsána antidepresiva na MDD. Studie měla dva hlavní cíle: vyhodnotit proveditelnost a slučitelnost a poznat, jakým způsobem se liší sledování nálady a stavu pomocí přenosných technologií od tradičnějšího neuropsychologického testování a vyhodnocení stavu pacienta po 6 týdnech. Účastníci byli vybaveni zařízením Apple Watch, na kterém byly denně prováděny krátké kognitivní a náladové testy.

Vědci poznamenali, že pacienti každý den plnili požadavky přenosného zařízení, které hodnotilo náladu (95 %) a kognici (96 %). Studie také prokázala, že zkrácené denní hodnocení poskytované přenosným zařízením odpovídalo objektivním kognitivním testům Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery (CANTAB) a výsledkům PHQ-9 a PDQ-D s celkovou délkou sledování pacienta, které byly hodnoceny během 1., 3. a 6. týdne. Ve studii nebyly hlášeny žádné nežádoucí příhody.

„Jsme potěšeni, že lidé, kteří žijí s MDD, snášeli zařízení Cognition Kit na hodinkách Apple Watch tak dobře," řekl Ben Fehnert, ředitel společnosti Cognition Kit. „Stále se zaměřujeme na naše poslání porozumět duševnímu zdraví prostřednictvím pravidelných interakcí s mobilní a přenosnou technologií a předávání těchto informací do rukou pacientů, výzkumníků a zdravotnických odborníků."

„Tato iniciativa je vynikajícím příkladem pilotní práce, která probíhá u společnosti Takeda, s cílem vytvořit důkazy nových způsobů měření výsledků v oblasti duševního zdraví. Technologie nám umožní vytvořit objektivní měření v reálném čase pro posouzení účinků deprese, která by mohla proměnit péči o pacienta tím, že zvýší naši schopnost odhadnout klinické stavy a podporovat dřívější spolupráci mezi pacientem a lékařem. Výsledky studie jsou pro nás povzbudivé a těšíme se na další poznání v oblasti průniku technologií a zdravotní péče," řekla Nicole Mowad-Nassar, viceprezidentka pro externí partnerství společnosti Takeda Pharmaceuticals USA.

Vzhledem k průzkumné povaze zjištění této studie budou vznikat hypotézy, které budou přispívat k rozhodování o budoucích klinických studiích zahrnujících přenosné technologie.

O depresivní poruše

Podle amerického psychiatrického sdružení (APA), autorů Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), páté vydání, revize textu (DSM-V), je MDD kombinací příznaků, které ovlivňují, jak se cítíte, jak myslíte a jak se chováte. Vedle depresivní nálady nebo smutku zahrnují příznaky MDD ztrátu zájmu, změny chuti k jídlu nebo hmotnosti, nespavost nebo závratě, ztrátu energie, neklid nebo zpomalení řeči a pohybů, pocity bezcennosti nebo viny, potíže při myšlení nebo rozhodování a myšlenky na sebevraždu. MDD zahrnuje pět nebo více z těchto příznaků s alespoň jedním zásadním příznakem depresivní nálady nebo ztráty zájmu či radosti.i

O společnosti Cognition Kit Limited

Cognition Kit je softwarová platforma pro mobilní a přenosné technologie, které slouží k častému zachycování stavu pacienta. Společnost Cognition Kit přenáší výzkum mimo laboratoř do každodenního života a napomáhá lékařům, vědcům a veřejnosti lépe pochopit a ovládat každodenní zdraví mozku a zlepšovat péči o pacienta. Cognition Kit je společným podnikem společností Cambridge Cognition a Ctrl Group.

www.cognitionkit.com

@CognitionKit

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

O společnosti Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. 

Takeda Pharmaceutical Company Limited je globální farmaceutickou společností zaměřenou na zlepšení zdraví a budoucího života pacientů díky využití vědy k vytváření život měnících léků. Společnost Takeda zaměřuje svůj výzkum na onkologii, gastroenterologii a onemocnění centrálního nervového systému. Má také zvláštní vývojové programy pro zvláštní kardiovaskulární choroby, stejně jako vakcíny v pokročilé fázi vývoje. Společnost Takeda provádí výzkum a vývoj jak interně, tak i s partnery, aby tak zůstali v popředí inovací. Nové inovační výrobky, obzvláště z oblasti onkologie a gastroenterologie, stejně jako jejich přítomnost na rozvíjejících se trzích, jsou motorem růstu společnosti Takeda. Více než 30 000 zaměstnanců společnosti Takeda usiluje o zlepšování kvality života pacientů ve spolupráci s našimi partnery ve zdravotnictví ve více než 70 zemích. Pro více informací navštivte webové stránky http://www.takeda.com/news.

Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. sídlí v Deerfieldu ve státě Illinois a je americkou obchodní organizací společnosti Takeda Pharmaceutical Company Limited.

Další informace o společnosti Takeda naleznete na firemních webových stránkách www.takeda.com a další informace o společnosti Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. naleznete na jejích webových stránkách www.takeda.us.

i Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM-5). (5. vydání, 155-188). Americká psychiatrická asociace, 2013.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/606987/Takeda_Pharmaceuticals_Logo.jpg 
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/607051/Cognition_Kit_Logo.jpg  

SOURCE Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc.

Related Links

http://www.takeda.us

Read more: Společnosti Takeda a Cognition Kit představily...

VANDENBERG AIR FORCE BASE, Calif., Nov. 18, 2017 /PRNewswire/ -- A United Launch Alliance (ULA) Delta II rocket carrying the Joint Polar Satellite System-1 (JPSS-1) for NASA and National Oceanic Atmospheric Administration (NOAA) lifted off from Space Launch Complex-2 on Nov. 18 at 1:47 a.m. PST. The JPSS program provides the nation's next generation polar-orbiting operational environmental satellite system, delivering key observations for the nation's essential projects and services, including forecasting weather in advance and assessing environmental hazards.

"It has been an honor to partner with our teammates at NASA and NOAA in launching this critical earth observation mission," said Laura Maginnis, ULA vice president of Government Satellite Launch. "Together, we were able to overcome multiple challenges in the last two weeks, culminating in the successful delivery of JPSS to orbit today." 

In addition to JPSS-1, this mission includes five CubeSats which launched from dispensers mounted to the Delta II second stage. The miniaturized satellites will conduct research in 3D-printed polymers for in-space manufacturing, weather data collection, bit flip memory testing, radar calibration and the effects of space radiation on electronic components.

This mission was launched aboard a Delta II 7920-10 configuration rocket which includes a 10-ft diameter Payload Fairing (PLF). The booster for this mission was powered by the RS-27A engine and the second stage was powered by the AJ10-118K engine. This is ULA's 8th launch in 2017 and the 123rd successful launch since the company was formed in December 2006. This is the penultimate launch of the Delta II rocket, first launching in 1989 with 154 launches to date. The final Delta II mission is scheduled for 2018 and will put ICEsat-2 in orbit for NASA. 

"The Delta II rocket has truly created a legacy throughout its history, and has proven to be an industry workhorse," said Maginnis. "After almost 3 years since our last Delta II mission, it was great to see it flying and delivering mission success for our customers once again."

ULA's next launch is the NROL-47 for the National Reconnaissance Office. The launch is scheduled for Dec. 13 from Space Launch Complex-6 at Vandenberg Air Force Base, California.

With more than a century of combined heritage, United Launch Alliance is the nation's most experienced and reliable launch service provider. ULA has successfully delivered more than 120 satellites to orbit that aid meteorologists in tracking severe weather, unlock the mysteries of our solar system, provide critical capabilities for troops in the field and enable personal device-based GPS navigation.

For more information on ULA, visit the ULA website at www.ulalaunch.com, or call the ULA Launch Hotline at 1-877-ULA-4321 (852-4321). Join the conversation at www.facebook.com/ulalaunch, twitter.com/ulalaunch and instagram.com/ulalaunch.

View original content:http://www.prnewswire.com/news-releases/united-launch-alliance-successfully-launches-delta-ii-rocket-carrying-jpss-1-satellite-for-nasa-and-noaa-300559099.html

SOURCE United Launch Alliance

Related Links

http://www.ulalaunch.com

Read more: United Launch Alliance Successfully Launches...

The global wireless power transmission market is projected to witness the growth at a CAGR of 19.29% during the forecast period to reach a total market size of US$15.856 billion by 2022, increasing from US$6.563 billion in 2017.

The application of consumer electronics such smartphones, laptops, tablets etc. have been driving the growth of this market. However, the realization of a possibility of wireless power charging in other segments is majorly driving the growth of global wireless power transmission market during the forecast period. Moreover, rising consumer awareness regarding the benefits of wireless charging is supplementing the growth of this market.

Wireless-power transmission poses a huge potential for the future. In the near term, the consumer electronics segment is driving this market, where it is primarily used for charging portable devices, including smartphones, tablets, and wearable electronics. Wearable devices, also called tech togs or fashion electronics, are clothing and accessories incorporating computers and advanced electronics.

However, in the long term, a huge scope of opportunities can be expected from the development and integration of wireless-power transmission in other applications, including healthcare, defense and automotive. For example, wireless charging for electric vehicles is beginning to emerge as an alternative to plugging in. Wireless charging enables energy transfer between a charging base and the vehicle's battery.

The global wireless power transmission market is competitive owing to the presence of well-diversified international, regional and local players. However, some big international players dominate the market share owing to their brand image and market reach. The high market growth and favorable government policies are further attracting more players in the market while enhancing the competitive rivalry. The competitive landscape details strategies, products, and investments being done by key players in different technologies and companies to boost their market presence.

Segmentation

By Technology

 • Magnetic Induction
 • Coupled Resonant
 • RF Rectifying Circuits
 • Laser Power Transmission

By Range

 • Short Range
 • Medium Range
 • Long Range

By Application

 • Consumer Electronics
 • Industrial
 • Automotive
 • Defence
 • Others

Companies Mentioned

 • Samsung Electronics Co. Ltd
 • WiTricity Corporation.
 • TDK Corporation
 • Murata Manufacturing Co. Ltd
 • Fulton Innovation LLC
 • Energous Corporation
 • Texas Instruments Incorporated
 • Integrated Device Corporation

For more information about this report visit https://www.researchandmarkets.com/research/s57nws/wireless_power

Media Contact:

Research and Markets
Laura Wood, Senior Manager
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

For E.S.T Office Hours Call +1-917-300-0470
For U.S./CAN Toll Free Call +1-800-526-8630
For GMT Office Hours Call +353-1-416-8900

U.S. Fax: 646-607-1907
Fax (outside U.S.): +353-1-481-1716

View original content:http://www.prnewswire.com/news-releases/global-65-bn-wireless-power-transmission-market-to-2022---market-to-grow-at-a-cagr-of-1929-to-reach-1585-billion-300558497.html

SOURCE Research and Markets

Related Links

http://www.researchandmarkets.com

Read more: Global $6.5 Bn Wireless Power Transmission...

The photovoltaic (PV) industry is experiencing rapid change, with high-efficiency modules seizing market share and setting the stage for even higher efficiencies to come.

Passivated emitter and rear cell (PERC) technology, and particularly the monocrystalline silicon version of PERC, is the hot adoption trend in 2017.

Just two years ago, PERC cell capacity accounted for about 5 gigawatts of the market. But the drive for higher efficiencies in the world’s largest solar market, China, has turned the tables. PERC cell capacity is expected to reach about 35 gigawatts in 2017, or roughly one-third of all PV module production, according to GTM Research.

PERC technology increases cell conversion efficiency by adding a dielectric passivation layer at the rear side of the cell that reduces surface recombination. Manufacturers can cost-effectively increase efficiency beyond standard multi c-Si, building higher-wattage modules, and generating more power per square foot in a solar installation.

Even better, LONGi solar and another Chinese enterprise broke the world record for p-type monocrystal PERC cell efficiency three times in 10 days during October, which undoubtedly shows the strength of this advanced technology.

While PERC cells are gaining quickly, there is also a significant shift occurring in the marketplace itself, where mono c-Si cells are rapidly replacing multi c-Si cells. Mono will account for 70 percent of PERC module production in 2017, according to GTM Research. Mono isn’t just gaining ground in PERC cells. In conventional module production, mono will account for 38 percent of production in 2017, up from 25 percent in 2015.

These market shifts are not only playing out in China -- driven by the promotion of high-efficiency solutions in the National Energy Administration’s Top Runner program -- but also globally. Multi c-Si modules have traditionally provided a cost advantage, but mono has tightened that gap while providing more wattage output per module. Superior low light performance and better temperature coefficients improve energy yield, making mono and mono PERC particularly attractive to solar installers across the globe.

A dedicated mono c-Si driver emerges as a top player

One of the drivers of high-efficiency mono c-Si is LONGi Solar, the cell and module manufacturing subsidiary of LONGi Green Energy Technology Company.

Since its inception, LONGi Green Energy Technology Company has had a laser focus on mono c-Si, emerging as the world’s largest mono wafer producer, according to GTM Research. After an extensive study of the market and the technology that began in 2006, LONGi committed to mono, determining that it had the greatest potential to realize the lowest levelized cost of electricity (LCOE), said Hongbin Fang, LONGi Solar’s director of technical marketing.

“We are working to achieve high efficiency at a reasonable cost,” said Fang. Mono PERC delivers better energy yield than multi, and the company is continuously improving the cost of mono technology. “Before 2014, the price difference between mono and multi wafer was $0.30 to $0.40 USD per piece. Since late 2015, that gap has narrowed to $0.10 to $0.15 USD per piece,” Fang said.

With a shrinking price gap between mono and multi wafers, and higher efficiency or power density from mono cells, mono modules are now able to offer a value proposition comparable or superior to multi modules. Using mono modules with higher power density can also drive down balance of system (BOS) costs. Combined with higher energy yield with higher energy yield, mono PERC can deliver a better LCOE, Fang said.

The fact that LONGi, a pure mono producer, could emerge as the top solar wafer producer overall is a strong indicator of mono’s emergence as a dominant technology. It is a fundamental shift in the technology landscape, where multi was king, and suppliers were previously relying on small efficiency improvements in multi, rather than looking toward the next generation of the technology.

LONGi commits 5 to 7 percent of annual revenue to R&D on high-efficiency mono c-Si ingot, wafer, cell and module technology. After expanding into the solar cell and module business at the end of 2014, LONGi has become the performance leader in mono PERC technology.

Currently, high volume manufacturing cell efficiency is at 21.5 percent. Further, LONGi’s R&D pilot line efficiency has been verified at 23.26 percent by Solar PV Product Quality. LONGi’s mono module production capacity has increased to 6 gigawatts in 2017. Its manufacturing road map project will grow 10 gigawatts in 2019, according to Fang.

Bifacial could be next

Having played a major role in the emergence of mono PERC, LONGi is setting its sights on bifacial technology. It’s bifacial platform has the potential to increase energy output by 8 to 25 percent, by enabling an energy harvest from the module’s rear side, according to Fang.

Adapting a PERC cell for bifacial is straightforward, which means both manufacturers such as LONGi and their customers can easily make the transition. “Process-wise, it is a small change,” Fang said.

Bifacial PERC inherits all of the advantage of mono PERC, including high power and higher energy yield. In addition, it can harvest energy from the rear side of module, making system economics even better. “Right now, we are in the product introduction phase, and have already seen strong interest from customers," said Fang.

If bifacial PERC module can consistently demonstrate 10 to 15 percent gain from rear side, the market will react quickly and favorably. Adoption could be strong in both utility and C&I application, he said.

He expects utilities to run side-by-side comparisons to document energy yield, and will learn optimum system designs that will enhance confidence in the reliability and bankability of backside gains. Backside shading must be minimized, and system designs must be adapted to maximize rear side energy harvesting, he said.

GTM Research expects it will take a couple of years for bifacial to take off, even though many producers have started producing bifacial modules. In the short term, China is the most promising market given the government policies targeting adoption of higher efficiency.

In the meantime, LONGi is poised for growth beyond its home market, and sees opportunities in nearly every large solar market across the globe.

Even though none of those markets have preferential incentive programs for high efficiency products like Top Runner in China, Fang said more developers and EPC companies are coming to understand the cost savings and LCOE benefit of mono PERC. This will naturally extend to Bifacial PERC technology.

With an increasing focus on lifetime LCOE, LONGi thinks bifacial isn’t far behind. “That makes the cost picture look even better,” Fang said. “Mono PERC, especially bifacial PERC, will capture a very significant portion of the overall PV market in the near future, and continue to grow from there.”

Read more: High-Efficiency Monocrystalline Solar Surges in...

VANDENBERG AIR FORCE BASE, Calif., Nov. 18, 2017 /PRNewswire/ -- Today, NASA launched NOAA's next-generation polar satellite, the Joint Polar Satellite System-1, into space. Two Raytheon (NYSE:  RTN) weather programs are mission-critical components of the satellite's mission: the JPSS Common Ground System and the Visible Infrared Imaging Radiometer Suite sensor.

JPSS CGS, a global system of ground antennas and high-performance computers, provides the mission planning and command and control once in space. Recently upgraded, the JPSS CGS 2.0 delivers observations to NOAA's National Weather Service almost 50 percent faster than before.

"Every day, thousands of decisions depend on accurate weather forecasting and environmental monitoring," said Matt Gilligan, vice president of Raytheon's Navigation and Environmental Solutions. "Our latest generation Common Ground System has been fully operational since August, and it's ready to support the new JPSS-1's mission as part of the growing polar satellite constellation."

Once in space, Raytheon's VIIRS sensor, one of six on the JPSS-1 satellite, will collect imagery in 22 bands of light—from visible to infrared—allowing scientists to observe emerging weather and climate patterns in unprecedented detail. The sensor's low light imaging day-night band provides invaluable imagery, supporting mission area domain awareness and disaster monitoring and management.

"From 500 miles up in space, VIIRS is changing the way we see Earth," said Robert Curbeam, director of Civil Space programs for Raytheon's Space and Airborne Systems business. "Its value goes well beyond weather forecasting."

The JPSS-1 satellite joins its predecessor, Suomi National Polar-orbiting Partnership satellite, in circling the Earth pole-to-pole 14 times a day, providing full global coverage and contributing data into the U.S. weather forecast models. Those models are the basis for three- to seven-day forecasts that save lives, protect property and decrease the negative impact of severe weather.

Beyond forecasting, VIIRS captures and JPSS CGS processes and distributes measurements of atmospheric temperature and moisture, which are critical to volcanic ash, wildfire, and drought monitoring.

Raytheon works in partnership with NOAA to create a more 'Weather-Ready Nation.' Click here to learn more about our Weather-Ready Nation Training Modules.

About Raytheon

Raytheon Company, with 2016 sales of $24 billion and 63,000 employees, is a technology and innovation leader specializing in defense, civil government and cybersecurity solutions. With a history of innovation spanning 95 years, Raytheon provides state-of-the-art electronics, mission systems integration, C5ITM products and services, sensing, effects, and mission support for customers in more than 80 countries. Raytheon is headquartered in Waltham, Massachusetts. Follow us on Twitter.

www.raytheon.com

Raytheon Company
Information and Intelligence Systems
Aurora, Colo.

Media Contacts
Heather Uberuaga (JPSS CGS)
+1.520.891.8421

Dana Carroll (VIIRS)
+1.310.343.0511

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

View original content with multimedia:http://www.prnewswire.com/news-releases/raytheons-ground-system-space-sensor-critical-to-noaas-newest-polar-satellites-mission-300559098.html

SOURCE Raytheon Company

Related Links

http://www.raytheon.com

Read more: Raytheon's ground system, space sensor critical...

SAN JOSE, Calif., Nov. 17, 2017 /PRNewswire/ -- Zephyr, the industry leader in testing and development markets, announces the latest release of the company's Enterprise product with features designed to further enhance QA/DEV team collaboration and end-to-end visibility. 

Zephyr 6.0 is the 3rd product release in 2017, representing the company's robust development capabilities and commitment to anticipating customer needs and aspirations.

"Our product roadmap is a direct reflection of our ongoing dialogue with clients and focus on data driven insights. I'm proud of the team's ability to deliver on our aggressive product roll out schedule while upholding the ease and intuitive interface that our customers have grown accustomed to," says Scott Johnson, CEO of Zephyr.   

Zephyr Enterprise is available in cloud, server and data center deployment options.  For more information contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Zephyr 6.0 Key Features Include:

 • Test Case Sharing allowing more efficient re-use of test cases across software releases
 • Test Case Versioning tracking the full history throughout the development lifecycle
 • Agile Defect Tracking Module facilitating increased velocity and alignment between QA and Dev
 • Agile Real Time Analytics providing the industry's first end-to-end visibility in agile sprints and releases with drill down capabilities
 • Modular HP Data Migration HP-ALM to Zephyr Enterprise Migration Adapter to allow customers to customize the import all of their HP test data into Zephyr
 • CXO Dashboard Enhancements with gadget based views for all levels of management
 • One-click Automation Integration with over 30 test automation frameworks for reporting quality across the DevOps pipeline

About Zephyr

Zephyr is a leading provider of enterprise quality management solutions for more than 12,000 global customers across 100 countries. Product and IT teams of all sizes use Zephyr's products to manage critical aspects of their testing lifecycle to release high quality software, faster.  Zephyr's feature rich products address today's dynamic and global needs across a variety of industries including finance, healthcare, media, mobile, IT services, and enterprise software.  Zephyr is headquartered in San Jose, CA with offices in King of Prussia, PA, Europe, and India. For more information, please visit www.getzephyr.com

View original content with multimedia:http://www.prnewswire.com/news-releases/zephyr-60-advances-team-collaboration-and-testing-visibility-for-enterprise-300558989.html

SOURCE Zephyr

Related Links

http://www.getzephyr.com

Read more: Zephyr 6.0 Advances Team Collaboration And...

NEW YORK, Nov. 17, 2017 /PRNewswire/ -- This report analyzes the worldwide markets for Adhesives in volume (Thousand Pounds) & value (US$ Thousand) by the following Chemical Type: Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous.

Read the full report: https://www.reportlinker.com/p05205352

The report provides separate comprehensive analytics for the US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific, Latin America, and Rest of World.

Annual estimates and forecasts are provided for the period 2016 through 2024. Also, a five-year historic analysis is provided for these markets. Market data and analytics are derived from primary and secondary research. Company profiles are primarily based on public domain information including company URLs.

The report profiles 264 companies including many key and niche players such as:
- 3M Company
- Adhesives Research, Inc.
- Adhesives Technology Corp.
- Akzo Nobel N.V.
- Ashland, Inc.
- Avery Dennison Corporation

Read the full report: https://www.reportlinker.com/p05205352

ADHESIVES MCP-8038 A GLOBAL STRATEGIC BUSINESS REPORT CONTENTS

I. INTRODUCTION, METHODOLOGY & PRODUCT DEFINITIONS

Study Reliability and Reporting Limitations
Disclaimers
Data Interpretation & Reporting Level
Quantitative Techniques & Analytics
Product Definitions and Scope of Study
Classification of Adhesives (Based on their Chemical Constitution)
Styrene Butadiene Rubber Based Adhesives
Phenolic Adhesives
Polyolefin Adhesives
Epoxy Adhesives
Starch & Dextrin based Adhesives
Acrylic Adhesives
Cyanoacrylates Adhesives
Acrylic Pressure Sensitive Adhesives
Acrylic Emulsion Adhesives
Urea Formaldehyde Adhesives
Polyvinyl Acetal Adhesives
Polyvinyl Acetate Adhesives
Neoprene Adhesives
Thermoplastic Rubber based Adhesives
Polyurethane Adhesives
Natural Rubber based Adhesives
Protein based Adhesives
Furan Adhesives
Polyvinyl Chloride based Adhesives
Reclaimed Rubber based Adhesives
Silicate Adhesives
Silicone Rubber based Adhesives
Polyamide Adhesives
Polyvinyl Alcohol Adhesives
Butyl Rubber & PIB Adhesives
Polyester Adhesives
Saturated Polyester Adhesives
Unsaturated Polyester Adhesives
Ethylene Acrylic Acid Adhesives
Bitumen based Adhesives
Miscellaneous
Other Elastomeric Adhesives
Other Synthetic Resin Adhesives and Sealants
Other Natural and Inorganic Products

II. EXECUTIVE SUMMARY

1. INDUSTRY OVERVIEW
A Rudimentary Industry Roundup
Where Do Opportunities Lie?
Table 1: Global Adhesives Market (2017E): Percentage Breakdown of Volume Consumption by End-Use Sector (includes corresponding Graph/Chart)
Raw Material Availability - A Crucial Factor for Adhesive Manufacturing
Manufacturing Shift to Low Cost Destinations
Improving Economy Buoys General Market Optimism
Table 2: World Real GDP Growth Rates in % for the Years 2016, 2017 & 2018 by Country (includes corresponding Graph/Chart)
Table 3: World GDP (2016 & 2017): Percentage Breakdown of Nominal GDP Value by Country (includes corresponding Graph/Chart)
Table 4: Global Purchasing Managers Index (PMI): Breakdown of Monthly PMI Data by Country for the Period June 2016 to June 2017 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 5: Key Business Indicators in the Euro Area for the Period Q3/2016 to Q2/2017 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 6: Manufacturing Purchasing Managers Index (PMI) in the US: Breakdown of PMI Data for the Period April 2016 to March 2017 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 7: Key Business Indicators in the US for Years 2014, 2015 & 2016 (includes corresponding Graph/Chart)
Urbanization - A Mega Growth Driver
Table 8: Global Population Estimates (2000-2050) (includes corresponding Graph/Chart)
Table 9: Estimated Percentage of Urbanization in World, China and India for the Years 2011 and 2018 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 10: Total Population Worldwide by Urban and Rural Population in Thousands: 1950-2050P (includes corresponding Graph/Chart)
Developing Countries to Drive Future Growth
Outsourcing of Manufacturing Activity Boosts Demand for Adhesives in Developing Countries
Market Outlook
Competition
Market Share Statistics
Table 11: Global Adhesives Market (2017E): Percentage Breakdown of Revenues by Leading Players (includes corresponding Graph/Chart)
Table 12: Global Adhesives and Sealants Market (2017E): Percentage Breakdown of Revenues by Leading Players (includes corresponding Graph/Chart)
Assessing the Impact of Recent Past Economic Upheavals on Adhesives Market
Growth Momentum Improves in 2015 & Beyond

2. KEY PRODUCT TRENDS & GROWTH DRIVERS
Conventional Adhesive Technology: An Overview
Hybrid Structural Instant Adhesives: A Breakthrough in Adhesive Technologies
Cyanoacrylates
Epoxies
Rising Demand and Product Innovation Boost Industrial Adhesives Market
Overview of Automotive Adhesives Market
Wood Adhesives Market to Exhibit Decent Growth
Competitive Scenario & Key Players
Overview of Electronic Adhesives Market
Increasing Adoption in Various End-Use Sectors Drive the Market
Surface Mounting Application to Offer Lucrative Opportunities
Expansion of End-Use Industries Propels Demand for Glass Bonding Adhesives
Robust Packaged Food Industry to Impel Label Adhesives Market
Confluence of Positive Factors to Propel Metal Bonding Adhesives Market
Emerging Economies Provide Growth Platform for Roofing Adhesives Market
High Strength Laminating Adhesives Market Gather Stream
Rising Consumption of Packaged Food Propels Lamination Adhesives for Flexible Packaging Market
Robust Demand from End-Use Sectors Drive Acrylic Adhesives Market
Acrylic Based Adhesives - The Fastest Growing Product Segment
Acrylic Emulsion Adhesives Market - A Review
Table 13: World Emulsion-Polymer Market (2016E): Percentage Breakdown of Volume Consumption by End-Use Sector (includes corresponding Graph/Chart)
Table 14: World Emulsion-Polymer Market (2016E): Percentage Share Breakdown of Volume Consumption by Region (includes corresponding Graph/Chart)
Non-Woven Adhesives Witness Increasing Demand in Emerging Markets
Composite Adhesives Market Continues to Experience Notable Expansion
Hot Melt Adhesives Market Maintains Strong Momentum
Economic Growth and Consumer Trends Shape Hot Melt Adhesives Market
Players Eye on Global Expansion
Moisture Curing Adhesives Market Experiencing Consistent Growth
An Overview of Anaerobic Adhesives Market
Emerging Economies to Provide Significant Impetus to Epoxy Adhesives Market
Overview of Electrically Conductive Adhesives Market
Product Innovation and Demand for Flexible Packaging Bolster Pressure Sensitive Adhesives Market
Packaging Remains Promising Application Area
Developing Economies Provide Significant Push to Tile & Stone Adhesive Market
Demand for Solvent-Free, Sustainable Products Drives UV Adhesives Market
An Overview of Waterproof Adhesives Market
Growth of End-Use Industries Provides Impetus to Polyurethane Adhesives Market
Robust Demand from Automotive and Aircraft Industries to Fuel Structural Adhesives Market
Demand for Pre-Packed Food to Drive Rigid Packaging Adhesives Market
Rising Use in Common and Commercial Glues Drives Polyvinyl Acetate Adhesives Market
Water-Based Adhesives - The Most Popular Major Adhesive Technology
Table 15: Global Adhesives Market (2016E): Percentage Breakdown by Technology (includes corresponding Graph/Chart)
Styrene Butadiene Rubber Based Adhesives - A Major Revenue Contributor
Product Developments Spearhead Market Growth
Need to Achieve Product Differentiation Encouraging Product Innovations
Environmental Friendly Products Poised to Benefit
Solvent Based Adhesives Set to Lose Ground to Eco Friendly Green Technologies
Radiation Cured Adhesives Gain Traction
Focus on Innovation in Adhesives - Select Technological Advancements
3M's Multi-Material Composite Urethane Scotch-Weld™ Adhesives
Advancement Benefit Medical and Automotive Industry
Henkel's Hybrid Structural Instant Adhesives
Uses and Applications

3. END MARKET TRENDS AND ISSUES
Comeback of the World Construction Sector to Spur Growth in the Market
Table 16: Global Construction Market (2020P): Percentage Breakdown of Construction Spending by Region (includes corresponding Graph/Chart)
Table 17: European Construction Output Growth Rates in % (2015-2018): Breakdown by Country/ Region (includes corresponding Graph/Chart)
Table 18: US Nonresidential Building Construction Growth Rates in % (2015 & 2016E): Breakdown by Segment (includes corresponding Graph/Chart)
Adhesives - Playing a Key Role in Automobile Manufacturing
Opportunity Indicators
Table 19: World Production of Passenger Cars: Breakdown of Annual Production Figures in 000 Units for Years 2017 & 2020 by Geographic Region/Country (includes corresponding Graph/Chart)
Table 20: World Production of Commercial Vehicles: Breakdown of Annual Production Figures in 000 Units for Years 2017 & 2020 by Geographic Region/Country (includes corresponding Graph/Chart)
Adhesives - Finding Use in Every Nook & Corner of the Car
Table 21: Global Automotive Adhesives Market (2016E): Percentage Share Breakdown of Volume Usage by Area of Application (includes corresponding Graph/Chart)
Growth Drivers for Automotive Adhesives: On a Scale 1 -10 (10 - High Impact; 1 - Low Impact)
Growing Auto Manufacturer Focus on Light Weight & Flat Design Vehicle Models Drive Strong Business Case for Adhesives
Environmental Regulations Governing Automotive Industry to Drive Demand
A Look into Environmental Norms Driving Industry Focus on Light Weight Vehicles & Indirectly Boosting Demand for Adhesives
Table 22: Global Green House Gas Emissions by Source (2016E) (includes corresponding Graph/Chart)
Table 23: US Green House Gas Emissions by Source (2016E) (includes corresponding Graph/Chart)
Table 24: Global Green House Gas Emissions from Transportation Fuel by Type of Transportation (2016E) (includes corresponding Graph/Chart)
Light Duty Vehicle Emission Regulations Landscape
Assembly Operations, Footwear & Woodwork Applications Driving Significant Demand for Adhesives
Electronics Sector Provides Traction to Specialized Conductive Adhesive Systems
Medical Adhesives: A Growing Application Area
Flexible Packaging Industry - Novel Adhesive Solutions Need of the Hour
Use of Adhesives in Food Packaging
Ecommerce Boosts Demand for Advanced Adhesives
Regulatory Demands and Technical Challenges
Pressure Sensitive Applications - Driving Significant Gains in Adhesives Market
Opportunity Indicators
Table 25: Global Market for Pressure Sensitive Tapes: Projected CAGR % of Dollar Sales for Period 2015-2022 by Region/Country (includes corresponding Graph/Chart)
Table 26: Global Market for Pressure Sensitive Tapes (2017 & 2020): Breakdown of Annual Sales Figures in Million Square Meters by Region/Country (includes corresponding Graph/Chart)
Aerospace - A Potential Market for Adhesives
Underwater-Marine Applications to Sustain Demand for Specialized Marine Adhesives
Solar Energy Opens Up a New Avenue for Future Growth
Construction Industry Moves towards Eco-Friendly & Odor-Free Adhesive
Adhesives Cannibalize Sales of Mechanical Fasteners
Nanotechnology to Benefit Adhesive Manufacturing
High Margins Put Advanced Adhesives in Driving Seat
Key Challenges for Adhesives
Availability and Pricing of Raw Materials
Environmental Concerns
Adhesive's Inability to Contain Extreme Temperatures
Expensive Repairing Costs
Need for Improved Confidence on the Longevity

4. PRODUCT OVERVIEW
Adhesives: A Definition
Chemistry Behind Adhesion
Substrate Contact
Historic Milestones
Classification of Adhesives (Based on their Chemical Constitution)
Styrene Butadiene Rubber based Adhesives
Phenolic Adhesives
Polyolefin Adhesives
Polyethylene based Adhesives
Ethylene Vinyl Acetate Adhesives
Polypropylene Resins
Vinyl Acetate Ethylene Resins
Polysulfide Adhesives
Epoxy Adhesives
Starch & Dextrin based Adhesives
Acrylic Adhesives
Modified Acrylic Adhesives
Acrylic Emulsion Adhesives
Cyanoacrylates Adhesives
Acrylic Pressure Sensitive Adhesives
Acrylic Film Adhesives
Urea Formaldehyde Adhesives
Melamine Formaldehyde Adhesives
Polyvinyl Acetal Adhesives
Polyvinyl Acetate Adhesives
Neoprene Adhesives
Thermoplastic Rubber based Adhesives
Polyurethane Adhesives
Thermoplastic Polyurethane Adhesives
Thermoset Polyurethane Adhesives
Natural Rubber based Adhesives
Protein based Adhesives
Furan Adhesives
Polyvinyl Chloride based Adhesives
Reclaimed Rubber based Adhesives
Silicate Adhesives
Silicone Rubber based Adhesives
Silicone Pressure Sensitive Adhesives
Polyamide Adhesives
Polyvinyl Alcohol Adhesives
Nitrile Adhesives
Butyl Rubber & Polyisobutylene Adhesives
Polyester Adhesives
Saturated Polyester Adhesives
Unsaturated Polyester Adhesives
Ethylene Acrylic Acid Adhesives
Bitumen based Adhesives
Miscellaneous Adhesives
Other Elastomeric Adhesives
Other Synthetic Resin Adhesives and Sealants
Other Natural and Inorganic Products
Classification of Adhesives by Select Category

5. GLOBAL ADHESIVES: A LOOK INTO KEY END-USER APPLICATION AREAS
Table 27: World Adhesives and Sealants Market (2016E): Percentage Breakdown of Value Consumption by End-Use Sector - Packaging, Construction, Transportation, Tapes, Assembly, Consumer, and Others (includes corresponding Graph/Chart)
Key End-Use Applications of Adhesives
Consumer Markets
Art and Hobby Adhesives
Auto Aftermarket Adhesives
Beauty Care Products
Do-It-Yourself Adhesives
Paper and School Type Adhesives
Dental and Medical Adhesives
Electrical and Electronic Bonding
Battery Cover Sealing and Battery Assembly
Cable Sealing
Thermally and Electrically Conductive Adhesive Bonding
Motor and Magnet Bonding
Printed Circuit Boards
Pressure Sensitive Applications
Other Markets
Industrial Assembly
Abrasive Bonding
Appliance Assembly
Bookbinding
Carpet Bonding
Filter and Heat Exchanger Assembly
Foam Bonding
Footwear Bonding
Foundry Bonding
Friction Materials
Handles on Knives and Other Utensils, Containers, etc.
Inflatables
Insulating and Other Glass Bonding
Insulation
Non-Wovens
Office Partitions and Built-in Furniture
Signs
Sporting Goods
Textile Assembly
Other Adhesive Applications
On-Site Construction and Repair
Anti-Slip Material Bonding
Ceramic Tile Bonding
Concrete Bonding and Additives
Decorative Applications
Floor Tile, Carpet and Continuous Flooring
General Caulking and Sealing
Geomembranes and Geotextiles
Natural Stone Bonding
Weakness of Natural Stone Bonding Market
Factors Influencing Natural Stone Bonding Market
Pipe Bonding
Pipe, Cable, and Wire Wrap
Roofing Applications of Adhesives
Sealants for High Rise Windows
Sealants for Penetration Fire Barriers
Signs, Field Assemble & Sealing
Wallcovering, Decorative
Wallcovering, Drywall
Wood and Wood Composites Bonding
Other On-Site Construction Applications
Electrical Cable Conduit
Glass Bonding
Steel Reinforcing Plates to Concrete
Packaging
Bottle Cap Liners
Cans Ends and Side Seam Bonding
Case and Carton Sealing
Cigarettes and Cigars
Coextrusion Tiecoats
Corrugated Paper Container and Carton Bonding
Grocery Packaging
Labels and Gummed Tapes
Non-Pressure Sensitive Labels
Pressure Sensitive Labels
Paper Cups, Paper Cores, and Paper Tubes
Tape Adhesives
Other Adhesives Used in Packaging Applications
Transportation
Advanced Composite Bonding
Aircraft and Aerospace
Auto, Recreational Vehicle and Truck Bonding
Hem Flange Bonding
Interior and Exterior Trim Bonding
Auto Aftermarket (Professional)
Fuel Tank and Other Sealants
High Temperature Applications
Marine Applications
Marine Applications of Sealants
Safety Glass Laminating
Threadlocking and Retaining
Weather Stripping and Gasket Bonding
Wood Products and Related Industries
Drywall Manufacture
Furniture Bonding
General Wood Bonding
Plywood
Miscellaneous Markets
Aerosol Packaged Adhesives
Jewelry
Office and School Supplies
Postage Stamps and Other Government Use Adhesives
Miscellaneous Tapes and Labels
Other Uses of Adhesives
Instrumentation
Protective Clothing
Toys

6. REGULATIONS IMPACTING THE ADHESIVES INDUSTRY OVER THE YEARS
Year Y2K Onwards
The 1990s

7. PRODUCT LAUNCHES
Avery Dennison Unveils Advanced Line of Adhesives
Actega Introduces UV Laminating Adhesive Range
Dow Unveils New Adhesive Adcotetm L86-500
Ashland Launches Two New Solvent-Based PS Adhesives
Ashland Unveils Emulsion Pressure Sensitive Adhesives
Bostik Launches Bosti-Set
Sun Chemical Unveils FINEPLUS HM Adhesives Product Line from DIC Corporation
Eurobond Adhesives Introduces FlexiFix
LORD Unveils Epoxy-Modified Acrylic Adhesive
DIC Introduces PASLIM VM Series of Dry Laminating Adhesives
Bostik Unveils Olefin Elastic Attachment Adhesive
LORD Introduces Two New IMB Adhesives
Jowat Launches New Jowatherm-Reaktant 642.00 Adhesive
Henkel Unveils New Waterproof Construction Adhesive
LATICRETE Introduces TRI-LITE Adhesive
Ashland Unveils Aroset PS 5335 Modified Acrylic PSA
Ashland Unveils Two New Pressure Sensitive Adhesives
H.B. Fuller Introduces Unique Stretchable Adhesive
Ashland Unveils Aroset PS 6449 PSA
DriTac Launches New Supreme Green Adhesive
Ashland Introduces Aroset PS 5333 PSA
LIQUID NAILS Introduces FUZE*IT Adhesive
3M Unveils New Magnet Bonding Adhesive System
DriTac Launches Eco-Friendly Adhesive
Master Bond Unveils Supreme 11HTLP Two-Part Epoxy Adhesive
Frimpeks Introduces New Line of Self-Adhesive Substrates
H.B. Fuller Introduces Advantra 8790 Adhesive
H.B. Fuller Unveils Woodworking Adhesive Solutions

8. RECENT INDUSTRY ACTIVITY
H.B. Fuller to Take Over Royal Adhesives & Sealants
AkzoNobel Takes Over Disa Technology
Sika Takes Over ABC Sealants
AJ Adhesives & Mid America Packaging Takes Over Adhesives Plus
Saint-Gobain Takes Over TekBond
H.B. Fuller to Buy Adecol
Soudal Takes Over Mitol Adhesive Manufacturer
H.B. Fuller Takes Over Wisdom Worldwide Adhesives
Stauf Adhesives Buys Advanced Adhesives Technologies
Dow Merges with DuPont
BASF Partners with HP Indigo
LORD Enters Exclusive Distribution Relationship with Saint-Gobain
R.D. Abbott Inks Distribution Agreement with LORD
Bostik Expands MRO Product Facility Distribution Network
LINTEC Takes Over MACtac Americas
Ashland Partners with HP
Royal Adhesives & Sealants Acquires Bacon Adhesives
HP Partners with Henkel
H.B. Fuller to buy Cyberbond
H.B. Fuller Takes Over Advanced Adhesives
IPS Takes Over Integra Adhesives
Synthomer to Purchase Hexion PAC Company
Covestro Signs Distribution Agreement with IMCD
Dow Partners with Nordmeccanica Spa to Bring New Technologies
3M Divest Pressurized Polyurethane Foam Adhesives
Arkema Takes Over Bostik
Bostik Inaugurates New Dallas Plant

9. FOCUS ON SELECT GLOBAL PLAYERS
3M Company (USA)
Adhesives Research, Inc. (USA)
Adhesives Technology Corp. (USA)
Akzo Nobel N.V. (The Netherlands)
Ashland, Inc. (USA)
Avery Dennison Corporation (USA)
BASF SE (Germany)
Beardow & Adams (Adhesives) Limited (UK)
Bemis Associates, Inc. (USA)
Berry Global, Inc. (USA)
Bostik, Inc. (USA)
Covestro AG (Germany)
DIC Corporation (Japan)
DowDuPont (USA)
DYMAX Corp. (USA)
Franklin International, Inc. (USA)
Georgia-Pacific Chemicals LLC (USA)
H.B. Fuller Company (USA)
Henkel AG & Co. KGaA (Germany)
Huntsman Corporation (USA)
Illinois Tool Works, Inc. (USA)
Permatex, Inc. (USA)
LORD Corporation (USA)
Mapei S.p.A. (Italy)
Momentive (USA)
PPG Industries (USA)
RPM International, Inc. (USA)
DAP Products, Inc. (USA)
Sika AG (Switzerland)

10. GLOBAL MARKET PERSPECTIVE
Volume Analytics
Table 28: World Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 29: World Historic Review for Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 30: World 14-Year Perspective for Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Adhesives Market by Chemical Type
Table 31: World Recent Past, Current & Future Analysis for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 32: World Historic Review for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 33: World 14-Year Perspective for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 34: World Recent Past, Current & Future Analysis for Phenolic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 35: World Historic Review for Phenolic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 36: World 14-Year Perspective for Phenolic Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 37: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 38: World Historic Review for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 39: World 14-Year Perspective for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 40: World Recent Past, Current & Future Analysis for Epoxy Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 41: World Historic Review for Epoxy Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 42: World 14-Year Perspective for Epoxy Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 43: World Recent Past, Current & Future Analysis for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 44: World Historic Review for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 45: World 14-Year Perspective for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 46: World Recent Past, Current & Future Analysis for Acrylic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 47: World Historic Review for Acrylic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 48: World 14-Year Perspective for Acrylic Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 49: World Recent Past, Current & Future Analysis for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 50: World Historic Review for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 51: World 14-Year Perspective for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 52: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 53: World Historic Review for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 54: World 14-Year Perspective for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 55: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyvinyl Acetate Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 56: World Historic Review for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 57: World 14-Year Perspective for Polyvinyl Acetate Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 58: World Recent Past, Current & Future Analysis for Neoprene Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 59: World Historic Review for Neoprene Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 60: World 14-Year Perspective for Neoprene Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 61: World Recent Past, Current & Future Analysis for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 62: World Historic Review for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 63: World 14-Year Perspective for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 64: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 65: World Historic Review for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 66: World 14-Year Perspective for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 67: World Recent Past, Current & Future Analysis for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 68: World Historic Review for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 69: World 14-Year Perspective for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 70: World Recent Past, Current & Future Analysis for Other Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 71: World Historic Review for Other Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 72: World 14-Year Perspective for Other Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Volume Consumption for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Value Analytics
Table 73: World Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 74: World Historic Review for Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 75: World 14-Year Perspective for Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Adhesives Market by Chemical Type
Table 76: World Recent Past, Current & Future Analysis for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 77: World Historic Review for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 78: World 14-Year Perspective for Styrene Butadiene Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 79: World Recent Past, Current & Future Analysis for Phenolic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 80: World Historic Review for Phenolic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 81: World 14-Year Perspective for Phenolic Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 82: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 83: World Historic Review for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 84: World 14-Year Perspective for Polyolefin Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 85: World Recent Past, Current & Future Analysis for Epoxy Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 86: World Historic Review for Epoxy Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 87: World 14-Year Perspective for Epoxy Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 88: World Recent Past, Current & Future Analysis for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 89: World Historic Review for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 90: World 14-Year Perspective for Starch & Dextrin Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 91: World Recent Past, Current & Future Analysis for Acrylic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 92: World Historic Review for Acrylic Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 93: World 14-Year Perspective for Acrylic Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 94: World Recent Past, Current & Future Analysis for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 95: World Historic Review for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 96: World 14-Year Perspective for Urea Formaldehyde Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 97: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 98: World Historic Review for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 99: World 14-Year Perspective for Polyvinyl Acetal Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 100: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyvinyl Acetate Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 101: World Historic Review for Polyvinyl Acetate Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 102: World 14-Year Perspective for Polyvinyl Acetate Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 103: World Recent Past, Current & Future Analysis for Neoprene Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 104: World Historic Review for Neoprene Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 105: World 14-Year Perspective for Neoprene Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 106: World Recent Past, Current & Future Analysis for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 107: World Historic Review for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 108: World 14-Year Perspective for Thermoplastic Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 109: World Recent Past, Current & Future Analysis for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 110: World Historic Review for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 111: World 14-Year Perspective for Polyurethane Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 112: World Recent Past, Current & Future Analysis for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 113: World Historic Review for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 114: World 14-Year Perspective for Natural Rubber Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 115: World Recent Past, Current & Future Analysis for Other Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 116: World Historic Review for Other Adhesives by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 117: World 14-Year Perspective for Other Adhesives by Geographic Region - Percentage Breakdown of Value Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America and Rest of World Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)

III. MARKET

1. THE UNITED STATES
A.Market Analysis
Adhesives Market - A Review
Current & Future Analysis
Analysis by Value
Analysis by Volume
Cautious Optimism in the Construction Sector Augurs Well for Market Growth
Growth in Automobile Production to Drive Market Demand for Adhesives
Growing Focus on Developing Light-Weight Vehicles to Drive Demand for Adhesives
Table 118: North American Adhesive Market (2016E): Percentage Breakdown of Revenues in Transportation Sector by Segment (includes corresponding Graph/Chart)
Table 119: US Light Vehicle OEM Adhesive Market (2016E): Percentage Breakdown of Revenues by Vehicle Type (includes corresponding Graph/Chart)
Medical and Dental Adhesives Market Poised for Growth
Medical Adhesives Applications in the US
Table 120: US Medical and Dental Adhesives Market (2016E): Percentage Breakdown of Revenues by Application Category (includes corresponding Graph/Chart)
Table 121: US Denture Adhesive Market (2017E): Percentage Breakdown of Revenues by Major Brands (includes corresponding Graph/Chart)
Specialty Adhesives Market
Table 122: US Specialty Adhesives Market (2016E): Percentage Breakdown on Revenues by Application (includes corresponding Graph/Chart)
Structural Adhesives Market to Register Healthy Gains
Creating Awareness is the Key
Snapshot of End-User Segments
Select End-Use Segments in the US Adhesives Market
Key Statistical Data
Table 123: US Adhesives Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Product Category (includes corresponding Graph/Chart)
Table 124: US Polymer Dispersions and Emulsions Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Segment (includes corresponding Graph/Chart)
Table 125: US Polymer Dispersions and Emulsions Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by End-Use Sector (includes corresponding Graph/Chart)
Table 126: US Solvent-based Adhesives Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Segment (includes corresponding Graph/Chart)
Table 127: US Solvent-based Adhesives Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by End-Use Sector (includes corresponding Graph/Chart)
Table 128: US Radiation Cured Adhesives Market (2017E): Percentage Breakdown of Revenues by End-Use Segment (includes corresponding Graph/Chart)
Table 129: Average Cost Structure for Adhesives & Sealants (2016E): Percentage Breakdown of Cost of Production by Cost Item (includes corresponding Graph/Chart)
Competition
Table 130: US Adhesives Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Major Companies (includes corresponding Graph/Chart)
Table 131: US Adhesives Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Major Brands (includes corresponding Graph/Chart)
Table 132: US Tape Market (2017E): Percentage Value Breakdown of Sales by Major Companies (includes corresponding Graph/Chart)
Product Launches
Strategic Corporate Developments
Select Players
B.Market Analytics
Table 133: US Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 134: US Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 135: US 14-Year Perspective for Adhesives by Chemical Type - Percentage Breakdown of Volume Consumption for Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 136: US Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 137: US Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 138: US 14-Year Perspective for Adhesives by Chemical Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)

2. CANADA
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Analysis by Value
Analysis by Volume
Market Overview
End-User Profile
Industrial End-Users
Automotive (Transportation) Industry
Construction
Packaging Industry
Furniture Sector
Electronics Sector
Consumer Market
Efficient Adhesives in Demand
Competitive Scenario
B.Market Analytics
Table 139: Canadian Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 140: Canadian Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 141: Canadian 14-Year Perspective for Adhesives by Chemical Type - Percentage Breakdown of Volume Consumption for Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 142: Canadian Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 143: Canadian Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 144: Canadian 14-Year Perspective for Adhesives by Chemical Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)

3. JAPAN
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Analysis by Value
Analysis by Volume
End-User Consumption
Overview of Japanese Automotive Adhesives Market
Key Statistical Data
Table 145: Japanese Automotive Adhesives Market (2016E): Percentage Share Breakdown of Volume Production by Type of Adhesive Technology (includes corresponding Graph/Chart)
Electronics Sector Drives Demand For Adhesives in Japanese Market
Strategic Corporate Development
DIC Corporation - A Key Japanese Player
B.Market Analytics
Table 146: Japanese Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 147: Japanese Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Consumption Figures in Thousand lbs (Pounds) for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 148: Japanese 14-Year Perspective for Adhesives by Chemical Type - Percentage Breakdown of Volume Consumption for Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets for Years 2011, 2017 & 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 149: Japanese Recent Past, Current & Future Analysis for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2016 through 2024 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 150: Japanese Historic Review for Adhesives by Chemical Type - Styrene Butadiene Rubber, Phenolic, Polyolefin, Epoxy, Starch & Dextrin, Acrylic (Cyanoacrylic & Others, Acrylic PSA and Acrylic Emulsion), Urea Formaldehyde, Polyvinyl Acetal, Polyvinyl Acetate, Neoprene, Thermoplastic Rubber, Polyurethane, Natural Rubber, Protein, Furan, Polyvinyl Chloride, Reclaimed Rubber, Silicate, Silicone Rubber, Polyamide, Polyvinyl Alcohol, Nitrile, Butyl Rubber & PIB, Polyester, Ethylene, Bitumen and Miscellaneous Markets Independently Analyzed with Annual Sales Figures in US$ Thousand for Years 2011 through 2015 (includes corresponding Graph/Chart)

Please contact our Customer Support Center to get the complete Table of Contents
Read the full report: https://www.reportlinker.com/p05205352

About Reportlinker
ReportLinker is an award-winning market research solution. Reportlinker finds and organizes the latest industry data so you get all the market research you need - instantly, in one place.

__________________________
Contact Clare: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
US: (339)-368-6001
Intl: +1 339-368-6001

View original content:http://www.prnewswire.com/news-releases/global-adhesives-industry-300558686.html

Read more: Global Adhesives Industry

CAMBRIDGE, Anglia i DEERFIELD, Illinois, 18 listopada 2017 r. /PRNewswire/ -- Firmy Takeda i Cognition Kit ogłosiły dziś, że w trakcie szczytu CNS 2017 w Boca Raton w stanie Floryda, który odbędzie się w dniach 16-19 listopada 2017 r. opublikują wyniki badania pilotażowego MDD-5003 opartego na ocenie danych kognitywnych i samopoczucia przy wykorzystaniu urządzenia Apple Watch u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi.

W badaniu pilotażowym wzięło udział 30 uczestników w wieku od 18 do 65 lat zdiagnozowanych z lekkimi do średnich zaburzeń depresyjnych, którym przepisano monoterapeutyczne środki antydepresyjne w związku ze stanem chorobowym. Badanie miało dwa podstawowe cele: ocena wykonalności i stosowania się badanych do zaleceń pomiarów nastroju i wskaźników kognitywnych oraz zrozumienie, jak mierzenie nastroju i funkcji kognitywnych przez urządzenia ubieralne wypada w porównaniu do bardziej tradycyjnych testów neuropsychologicznych oraz ocen pacjentów dotyczących zgłaszanych objawów depresji po 6 tygodniach. Pacjenci otrzymali urządzenia Apple Watch, na których dokonywano krótkich badań kognitywnych i samopoczucia każdego dnia.

Badacze dowiedli, że pacjenci stosowali się do zalecanych codziennych pomiarów samopoczucia (95%) i wskaźników kognitywnych (96%) na urządzeniu. Badanie potwierdziło także, że skrócone codzienne testy dokonywane na urządzeniu były zgodne z obiektywnymi testami kognitywnymi Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery (CANTAB) oraz pełnymi, zgłoszonymi przez pacjentów wynikami PHQ-9 i PDQ-D w tygodniach 1, 3 i 6. W badaniu nie zaobserwowano żadnych zdarzeń niepożądanych.

– Bardzo cieszymy się z tego, że osoby cierpiące na ciężkie zaburzenia depresyjne tak dobrze współpracowały z Cognition Kit na Apple Watch – skomentował Ben Fehnert, dyrektor w firmie Cognition Kit. – Ciągle pracujemy nad naszą misją zrozumienia zdrowia psychicznego przez regularne interakcje z urządzeniami mobilnymi i ubieralnymi. Chcemy, aby informacje z tych urządzeń trafiły w ręce pacjentów, badaczy i pracowników służby zdrowia – dodał dyrektor.

– Ta inicjatywa jest wspaniałym przykładem inicjatyw pilotażowych podejmowanych w Takeda w celu zebrania dowodów na możliwość wprowadzenia nowych sposobów oceny wyników w zdrowiu psychicznym. Technologia pozwala nam na tworzenie obiektywnych mierników w czasie rzeczywistym, które umożliwiają ocenę objawów depresji. Takie rozwiązania mogą zmienić oblicze opieki nad pacjentami, zwiększając nasze możliwości szacowania stanu klinicznego i umożliwiając współpracę pacjenta z lekarzem na wcześniejszym etapie. Wyniki badań są zachęcające i nie możemy się doczekać odkrycia więcej na temat tego, co technologia i opieka zdrowotna mają wspólnego – skomentowała Nicole Mowad-Nassar, wiceprezes ds. współpracy zewnętrznej w firmie Takeda Pharmaceuticals U.S.A.

Ze względu na odkrywczy charakter wyników badań będą one wykorzystane do tworzenia hipotez i przyczynią się do podejmowania decyzji na temat przyszłych badań klinicznych z wykorzystaniem urządzeń ubieralnych.

O ciężkich zaburzeniach depresyjnych

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA), które opublikowało podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń psychicznych, piąta edycja, tekst po zmianach (DSM-V) ciężkie zaburzenia depresyjne obejmują obecnie połączenie symptomów wpływających na samopoczucie, myślenie i działanie. Poza obniżonym samopoczuciem lub smutkiem do objawów zaburzenia należą utrata zainteresowań, zmiany apetytu lub wagi, bezsenność lub nadmierna senność, utrata energii, pobudzenie lub spowolniona mowa i ruchy, poczucie bezwartościowości lub winy, problemy z myśleniem lub podejmowaniem decyzji oraz występowanie myśli samobójczych. Ciężkie zaburzenia depresyjne wymagają wystąpienia co najmniej pięciu z powyższych objawów, w tym co najmniej jednego głównego symptomu, czyli obniżonego samopoczucia lub utraty zainteresowań albo odczuwania przyjemności i.

O Cognition Kit Limited

Firma Cognition Kit tworzy oprogramowanie na urządzenia mobilne i ubieralne w celu gromadzenia danych na temat leczenia pacjentów o dużej częstotliwości. Oprogramowanie Cognition Kit pozwala badaniom na wykroczenie poza mury laboratoriów i wkroczenie w codzienne życie, co z kolei umożliwia lekarzom, naukowcom i szerszej publice na lepsze zrozumienie i zarządzanie codziennym zdrowiem mózgu. Cognition Kit to spółka typu joint venture Cambridge Cognition i Ctrl Group.

www.cognitionkit.com

@CognitionKit

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

O Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. 

Takeda Pharmaceutical Company Limited to globalna firma farmaceutyczna, którą napędzają badania i rozwój. Firma oddana jest celowi podnoszenia poziomu zdrowia i przynoszenia lepszej przyszłości pacjentom przez przekładanie nauki na przełomowe leki. Firma Takeda skupia prowadzone przez siebie badania na onkologii, gastroenterologii oraz terapeutyce centralnego układu nerwowego. Ponadto firma prowadzi specjalne programy badawcze w specjalizacji chorób układu sercowo-naczyniowego oraz kandydatów do szczepionek w późnych stadiach. Firma Takeda prowadzi badania i rozwój zarówno wewnętrznie, jak i z partnerami w celu utrzymania się w czołówce postępu. Innowacyjne produkty zwłaszcza w zakresie onkologii i gastroenterologii, a także obecność na rynkach wschodzących są paliwem wzrostu firmy Takeda. Ponad 30 000 pracowników firmy z oddaniem pracuje nad podnoszeniem poziomu życia pacjentów. Firma Takeda współpracuje z partnerami w służbie zdrowia w ponad 70 krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.takeda.com/news.

Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. ma swoją siedzibę w Deerfield, w stanie Illinois i jest amerykańską spółką handlową Takeda Pharmaceutical Company Limited.

Dodatkowe informacje na temat firmy Takeda można znaleźć na stronie www.takeda.com, a dodatkowe informacje na temat Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. dostępne są na stronie www.takeda.us.

i Źródło: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). (5th ed., 155-188). America Psychiatric Association, 2013.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/606987/Takeda_Pharmaceuticals_Logo.jpg 
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/607051/Cognition_Kit_Logo.jpg  

SOURCE Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc.

Related Links

http://www.takeda.us

Read more: Takeda i Cognition Kit publikują wyniki badań...

FOUNTAIN HILLS, Ariz., Nov. 17, 2017 /PRNewswire/ -- Fernhill Corporation (OTC PINK: FERN), proudly announces progress in wholly owned subsidiary companies; Fern Energy Inc. and Fern Technology Inc.

CEO Adam Kovacevic states, "Over the past several months extensive research and development has been performed on a wide variety of cutting-edge renewable energy products and storage systems. Fernhill Corporation plans to use this valuable knowledge and experience to develop a new line of proprietary products. Progress has occurred behind the scenes to prepare a launch for a full line of cutting edge new products and global commercialization."

In recent weeks, final recommendations and comments on Fernhill's Hybrid Energy Storage System patent application has been prepared and submitted to our patent attorney. Fernhill Corporation is in the process of finalizing the USPTO application. The Fernhill team has been researching to determine which other products may require additional patent applications to be processed.  We are working on plotting the best path forward to begin scalable commercialization of some of these products globally.

Fernhill Corporation is proud to inform the market that the past few months have been meticulously planned to prepare Fernhill Corporation to embark on an era of significant growth. We are ready to hit the ground running and we are excited to begin revealing other proprietary products with plans to file additional patents. Fernhill Corporation plans to secure patent valuations, and build commercial prototypes on these products.

CEO Kovacevic continues, "I wish to thank all our loyal shareholders for their collective patience since I took over Fernhill Corporation in May. After finalizing the acquisition of Worldwide Sun, developing the P72 prototype, and completing a hybrid battery storage system patent with the USPTO, we have been hard at work fully vetting the entire lineup of products introduced to the corporation by Worldwide Sun. We have been in discussions and working on determining which products are best positioned to immediately begin developing for commercially viable prototypes."

To showcase the entire suite of development products, Fernhill plans to launch a video podcast prior to year-end. Access to the podcast will be provided directly on the home page of Fernhill Corporation's website and will remain accessible for anyone to view.

As commercial prototypes are completed, remaining patents are filed, and ensuing patent valuations secured, we will be providing regular key progress updates to market. Fernhill Corporation would also like to inform that as of today the current tradable float sits at 392,252,556 shares with a total of 935,350,559 shares outstanding.

About Fernhill Corporation

Fernhill Corporation is a holding company focused in the energy and technology sector. Incorporated in Nevada with operations in North America, Fernhill Corporation is focused on acquisitions and or partnerships in energy based sector businesses.

Safe Harbor Act: Forward-Looking Statements are included within the meaning of Section 27A of the Securities Act of 1933, and Section 21E of the Securities Exchange Act of 1934, as amended. All statements regarding our expected future financial position, results of operations, cash flows, financing plans, business strategy, products and services, competitive positions, growth opportunities, plans and objectives of management for future operations, including words such as "anticipate," "if," "believe," "plan," "estimate," "expect," "intend," "may," "could," "should," "will," and other similar expressions are forward-looking statements and involve risks, uncertainties and contingencies, many of which are beyond our control, which may cause actual results, performance, or achievements to differ materially from anticipated results, performance, or achievements. We are under no obligation to (and expressly disclaim any obligation to) update or alter our forward-looking statements, whether as a result of new information, future events or otherwise.

View original content:http://www.prnewswire.com/news-releases/fernhill-corporation-announces-significant-corporate-update-300558964.html

SOURCE Fernhill Corporation

Read more: Fernhill Corporation Announces Significant...

NEW YORK, Nov. 17, 2017 /PRNewswire/ -- This report analyzes the worldwide markets for Automotive Electrical Products in US$ by the following Product Segments: Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition Systems and Parts, Lighting Equipment, and Others.

Read the full report: https://www.reportlinker.com/p04246012

The report provides separate comprehensive analytics for the US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific, Latin America, and Rest of World.

Annual estimates and forecasts are provided for the period 2015 through 2022. Also, a six-year historic analysis is provided for these markets. Market data and analytics are derived from primary and secondary research. Company profiles are primarily based on public domain information including company URLs.

The report profiles 214 companies including many key and niche players such as:
- Automotive Lighting Reutlingen GmbH
- BBB Industries LLC
- Continental AG
- Delphi Automotive PLC
- Denso Corporation
- East Penn Manufacturing Company, Inc.

Read the full report: https://www.reportlinker.com/p04246012

AUTOMOTIVE ELECTRICAL PRODUCTS MCP-1009 A GLOBAL STRATEGIC BUSINESS REPORT CONTENTS

I. INTRODUCTION, METHODOLOGY & PRODUCT DEFINITIONS

Study Reliability and Reporting Limitations
Disclaimers
Data Interpretation & Reporting Level
Quantitative Techniques & Analytics
Product Definitions and Scope of Study
Batteries
Connectors
Alternators and Starters
Ignition System and Parts
Lighting Equipment
Other Electrical Equipment

II. EXECUTIVE SUMMARY

1. INDUSTRY OVERVIEW
Growing Complexity of the Electrical Anatomy of a Car Lays the Foundation for the Growth of Automotive Electrical Products
Table 1: Explosion of Electronics Throws the Spotlight on Automotive Electrical System Comprising Circuits, Wiring Harness and Systems: Automotive Electronics as a Percentage of Vehicle Production Cost for the Years 2010, 2020 & 2030 (includes corresponding Graph/Chart)
Rise in X By Wire Technologies Increases the Need for Electrical Wiring Harness & Spurs the Popularity of Multiplex Wiring Systems
Table 2: Growing OEM Integration of X By Wire Technologies Spells Opportunities for Multiplex Wiring Systems for Greater Electrical Simplicity & Reliability: Global OEM Market for X by Wire Systems (In 000 Units) by System Type for the Years 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Asia to Emerge into the Largest Production Hub for Auto Parts, including Electrical Products
Table 3: The 70% Share of Raw Materials & Labor in Production Costs Ranks as the Major Factor Encouraging Outsourcing of Auto Parts Production to Emerging Asian Countries: Breakdown of the Cost Components in Automobile Production As of the Year 2017 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 4: With a 43% Share in World Production of Automobiles, Asia-Pacific Ranks as a Massive Market for Auto Electrical Products: Percentage Breakdown of Volume Production of Automobiles by Geographic Region/Country for the Years 2017 & 2020 (includes corresponding Graph/Chart)
Market Outlook
Incorporation of Advanced Electronic Systems Drives Demand for Automotive Connectors
Alternators & Ignition: The Most Vital Electrical System that Powers the Vehicle
Ignition System & Parts: Market Overview
Batteries: A Major Market Segment
Factors Driving Growth in the Automotive Batteries Market
Lead Acid Batteries - A Dominant Battery Technology for Automobiles
Table 5: Leading Players in the Global Lead Acid Batteries Market (2016): Percentage Breakdown Sales of Leading Players (includes corresponding Graph/Chart)
Growing Popularity of LED Lighting Spurs Growth in the Lighting Equipment Market

2. MARKET TRENDS, ISSUES & DRIVERS
Autonomous Vehicles Spurs Growth Opportunities for Automotive Electrical Products
Introduction of Sophisticated Micro Cars to Benefit Alternators Segment
Penetration of Advanced Charging Alternators
Increasing Electronic Content Per Car Drives Demand for Connectors
Table 6: Global Automotive Connectors Market (2017E): Percentage Breakdown of Dollar Sales by Application (includes corresponding Graph/Chart)
Table 7: Leading Players in the Global Automotive Connectors Market (2016): Percentage Breakdown of Revenues for Delphi, JAE, Sumitomo, TE Connectivity, Yazaki, and Others (includes corresponding Graph/Chart)
Need for Higher Speed Bodes Well for the Connectors Market
Use of Optical Fibers in Automobile Sector
Automotive Steering Roll Connectors Witness Strong Demand Gains
Demand for Heat-Resistant, Lightweight Materials
Long-Live 12-Volt Electrical Architecture: Hype Over 42-Volt Automobiles Dies Down With Auto OEMs Abandoning Development Efforts
Growing Focus on Hybrid & Electric Vehicles Opens New Opportunities for Electrical Products
Table 8: Projected Growth in Sales of PHEVs & HEVs Spurs Opportunities for Electrical Components that Enable Safe Management of Electrical Energy in the Vehicle: Breakdown of Global Sales of HEVs (hybrid electric vehicles) and PHEVs (plug-in HEVs) (In Million Units) for the Year 2014, 2016, 2018 & 2020 (includes corresponding Graph/Chart)
Projected Rise in Vehicle Production to Sustain Demand for Electrical Products in the OEM Market
Table 9: Automotive Electrical Products to Benefit from the Projected Rise in Passenger Car Production: Global Production of Passenger Cars (In 000 Units) for the Years 2017 & 2020 (includes corresponding Graph/Chart)
Expanding Middle Class Population in Developing Countries Provides the Right Climate for Broad Based Growth
Table 10: With 65% of the World Middle Class Population by 2030, Asia-Pacific Ranks as an Important Market for Vehicle Sales: Breakdown of World Middle Class Population (In Million) by Region for the Years 2016, 2020 & 2030 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 11: With Over 190% Increase in Middle Class Consumer Spending by 2030, Asia Represents a Major Market for Vehicle Sales: Breakdown of World Middle Class Spending (In US$ Billion) by Region for the Years 2016, 2020 & 2030 (includes corresponding Graph/Chart)
Expanding Vehicle PARC & Longer Service Life of Vehicles Drive Opportunities in the Aftermarket
Table 12: Average Age of Light Vehicles (includes Car & Light Commercial Vehicles) in the United States in the Year 2010 & 2016 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 13: Average Age of Cars in the EU (2014 & 2016): Breakdown by Country (includes corresponding Graph/Chart)
Table 14: EU Passenger Cars Market (2014 & 2016): Percentage Breakdown of Passenger Car Fleet by Age (includes corresponding Graph/Chart)

3. PRODUCT OVERVIEW
OEM Vs. Aftermarket
History of Automotive Electrical Systems
Alternators and Starters
Integrated Starter-Generators
Batteries
Types of Cells
Primary Cell (Disposable)
Secondary Cell (Rechargeable)
Types of Secondary Batteries
Lead-acid Batteries
Nickel-Cadmium (NiCd) Batteries
Nickel Metal Hydride (NiMH) Batteries
Lithium Ion (Li-ion) Batteries
Lithium Polymer (Li-Polymer) Batteries
Connectors
Ignition System and Parts
Types of Ignition Systems
Breaker-Point Ignition System
Electronic Ignition
Capacitor Discharge Ignition Systems
Induction Discharge Ignition System
Lighting Equipment
LED Lights
Other Electrical Equipment

4. PRODUCT INNOVATIONS/INTRODUCTIONS
Samsung Launches Electric Car Battery
Johnson Controls Launches VARTA PowerZone Collaboration Model
Suhail Bahwan Automobiles Rolls Out German Battery Brand DETA in Oman
Samsung Unveils Electric Car Battery with 310.7 Mile Range
Osram Rolls Out LEDriving Xenarc Golf VI Edition Retrofit Headlight
Osram Unveils LEDinspect PRO Series Inspection Lamps
Hitachi Chemical Introduces Tuflong G3 Lead-Acid Battery
Prestolite Electric Launches New Heavy Duty Alternators
TYRES & MORE® Launches New Automotive Batteries
Greenvision Introduces Gel-Based Batteries for Electric Vehicles in India
Prestolite Launches Leece-Neville Heavy Duty Alternators
TTI Launches Sealed Connector System for Commercial & Automotive Vehicles
WAI Launches New Starter Motors & Alternators
FCI Introduces Crimp-to-Wire Connector

5. RECENT INDUSTRY ACTIVITY
Hitachi Chemical Acquires Majority Stake in FIAMM Energy Technology SpA
Nissan Motor Inks Definitive Sale and Purchase Agreement with GSR Capital
Lumileds Operates as an Independent Company
Suzuki Motor Commences Work on Lithium Ion Battery- Manufacturing Unit in Hansalpur
GS Yuasa to Construct Automotive Lead-Acid Storage Batteries Plant in China
Robert Bosch to Divest SG Holding Starters and Generators Business
Suzuki Motor, Toshiba and Denso to Establish a Joint Venture in India
Valmet Automotive and Contemporary Amperex Technology Enter into a Strategic Partnership
Panasonic to Commence Production of Automotive Batteries
NORMA Group Acquires Autoline Business from Parker Hannifin
Torque Capital Group to Acquire North American and European Light Vehicle Aftermarket Business of Remy
Johnson Controls Expands Production of AGM Batteries
Faraday Future Partners with LG Chem
Osram Takes Over Novità Technologies
Johnson Controls Forms Joint Venture with Binzhou Bohai Piston
Hitachi Chemical Inks Alliance Partnership with Alf Technologies
Uno Minda Acquires Rinder Group
Minda Takes Over Panalfa Autoelektrik
Standard Motor Products Acquires Automotive Ignition Wire Business from General Cable
Interstate Batteries Inks Agreement with Aqua Metals
Panasonic Forms Joint Venture with Dalian Levear Electric
Exide Announced Capacity Expansion
Old World Industries Acquires Automotive Lighting Division of EiKO Global
Samsung SDI Plans to Take Over Battery Pack Business of Magna International
GUD Holdings Acquires Brown & Watson International
Magneti Marelli Forms Joint Venture with Chanchun Fudi Equipment
Hitachi to Enter Indian Automotive Battery Market
Amara Raja Commissions New Battery Plant
Johnson Controls Expands Production Capacity in China

6. FOCUS ON SELECT PLAYERS
Automotive Lighting Reutlingen GmbH (Germany)
BBB Industries LLC (Canada)
Continental AG (Germany)
Delphi Automotive PLC (UK)
Denso Corporation (Japan)
East Penn Manufacturing Company, Inc. (USA)
Exide Technologies, Inc. (USA)
Federal-Mogul LLC (USA)
BERU (Germany)
FIAMM Energy Technology SpA (Italy)
GS Yuasa Corporation (Japan)
Hella KGaA Hueck & Co. (Germany)
Hitachi Automotive Systems Americas, Inc. (USA)
Ichikoh Industries Ltd. (Japan)
Japan Aviation Electronics Industry, Limited (Japan)
Johnson Controls Inc. (USA)
Koito Manufacturing Company Ltd. (Japan)
NGK Spark Plug Co., Ltd. (Japan)
OSRAM GmbH (Germany)
Osram Sylvania (USA)
Philips North America Corporation (USA)
Remy International, Inc. (USA)
Robert Bosch GmbH (Germany)
Stanley Electric Co. Ltd. (Japan)
Sumitomo Wiring Systems, Ltd. (Japan)
TE Connectivity Ltd. (Switzerland)
Valeo SA (France)
Yazaki Corporation (Japan)

7. GLOBAL MARKET PERSPECTIVE
Table 15: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 16: World Historic Review for Automotive Electrical Products by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 17: World 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 18: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Batteries by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 19: World Historic Review for Automotive Batteries by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 hrough 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 20: World 14-Year Perspective for Automotive Batteries by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 21: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Connectors by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 22: World Historic Review for Automotive Connectors by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 23: World 14-Year Perspective for Automotive Connectors by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 24: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Alternators & Starters by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 25: World Historic Review for Automotive Alternators & Starters by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 26: World 14-Year Perspective for Automotive Alternators & Starters by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 27: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Ignition Systems and Parts by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 28: World Historic Review for Automotive Ignition Systems and Parts by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 29: World 14-Year Perspective for Automotive Ignition Systems and Parts by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 30: World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Lighting Equipment by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 31: World Historic Review for Automotive Lighting Equipment by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 32: World 14-Year Perspective for Automotive Lighting Equipment by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 33: World Recent Past, Current & Future Analysis for Other Automotive Electrical Products by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 34: World Historic Review for Other Automotive Electrical Products by Geographic Region - US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 35: World 14-Year Perspective for Other Automotive Electrical Products by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for US, Canada, Japan, Europe, Asia-Pacific (excluding Japan), Latin America, and Rest of World Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

III. MARKET

1. THE UNITED STATES
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Automotive Lead-Acid Batteries Continue to Gain Market Demand
Table 36: US Battery Market (2017E): Percentage Breakdown of Demand by Battery Type - Alkaline, Lead-Acid, Rechargeable Lithium, Other Primary and Other Secondary (includes corresponding Graph/Chart)
Weather and Aging Vehicles Prompt Growth
Automotive Lamps Market: An Overview
Styling Needs Drive Demand for New Age Automotive Lighting Technologies
LEDs Top the Charts
Product Launches
Strategic Corporate Developments
Select Players
B.Market Analytics
Table 37: US Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 38: US Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 39: US 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

2. CANADA
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Market Overview
Aftermarket Comes to the Rescue of Lead Acid Battery Manufacturers
Strategic Corporate Development
BBB Industries LLC - A Major Canadian Player
B.Market Analytics
Table 40: Canadian Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 41: Canadian Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 42: Canadian 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

3. JAPAN
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Market Overview
Japanese Automotive Rechargeable Batteries Market
LEDs: Strapping up for Big Fortunes
Market Share Finding:
Table 43: Leading Players in the Japanese Automotive Connectors Market (2017E) (includes corresponding Graph/Chart)
Product Launch
Strategic Corporate Developments
Select Players
B.Market Analytics
Table 44: Japanese Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 45: Japanese Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 46: Japanese 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4. EUROPE
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Stringent Regulations Push Demand for Vehicular Lighting
Advanced Technologies Find Increased Acceptance
Product Launch
B.Market Analytics
Table 47: European Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Geographic Region - France, Germany, Italy, UK, Spain, Russia, and Rest of Europe Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 48: European Historic Review for Automotive Electrical Products by Geographic Region - France, Germany, Italy, UK, Spain, Russia, and Rest of Europe Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 49: European 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for France, Germany, Italy, UK, Spain, Russia, and Rest of Europe Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 50: European Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 51: European Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 52: European 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4a. FRANCE
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Valeo SA - A Key French Player
B.Market Analytics
Table 53: French Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 54: French Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 55: French 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4b. GERMANY
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Market Overview
Automotive LED Lighting Gains Popularity in Germany
Product Launches
Strategic Corporate Development
Select Key Players
B.Market Analytics
Table 56: German Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 57: German Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 58: German 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4c. ITALY
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
FIAMM Energy Technology SpA - A Key Italian Player
B.Market Analytics
Table 59: Italian Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 60: Italian Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 61: Italian 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4d. THE UNITED KINGDOM
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Delphi Automotive PLC - A Major UK- Player
B.Market Analytics
Table 62: UK Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 63: UK Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 64: UK 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4e. SPAIN
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Strategic Corporate Development
B.Market Analytics
Table 65: Spanish Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 66: Spanish Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 67: Spanish 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4f. RUSSIA
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Market Overview
B.Market Analytics
Table 68: Russian Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 69: Russian Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 70: Russian 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

4g. REST OF EUROPE
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Strategic Corporate Development
TE Connectivity Ltd. - A Leading Swiss Player
B.Market Analytics
Table 71: Rest of Europe Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 72: Rest of Europe Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 73: Rest of Europe 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

5. ASIA-PACIFIC
A.Market Analysis
Current & Future Scenario
Huge Automotive Manufacturing Activity Makes
B.Market Analytics
Table 74: Asia-Pacific Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Geographic Region - China, India and Rest of Asia-Pacific Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 75: Asia-Pacific Historic Review for Automotive Electrical Products by Geographic Region - China, India and Rest of Asia-Pacific Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 76: Asia-Pacific 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for China, India and Rest of Asia-Pacific Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 77: Asia-Pacific Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 78: Asia-Pacific Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 79: Asia-Pacific 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

5a. CHINA
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Chinese Auto Industry Shifts towards Fuel- Efficient Car Manufacturing
China - A Potential Market for Vehicular Lighting
Table 80: China’s Emerging Dominance in the World Luxury Car Market: Percentage Market Share Comparison of China Vs Other Countries for the Years 2002, 2013 & 2020F (includes corresponding Graph/Chart)
Table 81: Growing Chinese Appetite for SUVs: Percentage Market Share Comparison of Unit Sales of SUVs Vs Sedan, and MPV for the Years 2013 & 2020F (includes corresponding Graph/Chart)
China's Rechargeable Lead Acid Battery Industry - Highly Lucrative
Demand for Automotive Connectors Poised to Increase
Overseas Companies Dominates Chinese Automotive LED Lighting Market
Product Launch
Strategic Corporate Developments
B.Market Analytics
Table 82: Chinese Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 83: Chinese Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 84: Chinese 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

5b. INDIA
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Market Overview
Auto Parts Manufacturing
Automotive Battery Market in India
Automotive Lighting Equipment Market
Introduction of Innovative Technologies to Fuel Demand for Automotive Lighting
Environmental Concerns Drive Demand for Automotive LED Lighting
Aftermarket to Drive Future Growth
Low Cost Imports Challenge Market Prospects
Product Launch
Strategic Corporate Developments
B.Market Analytics
Table 85: Indian Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 86: Indian Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 87: Indian 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

5c. REST OF ASIA-PACIFIC
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Product Launches
Strategic Corporate Development
B.Market Analytics
Table 88: Rest of Asia-Pacific Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 89: Rest of Asia-Pacific Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 90: Rest of Asia-Pacific 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

6. LATIN AMERICA
Market Analysis
Table 91: Latin America Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Brazil and Rest of Latin America Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 92: Latin America Historic Review for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Brazil and Rest of Latin America Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 93: Latin America 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Geographic Region - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Brazil and Rest of Latin America Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 94: Latin America Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 95: Latin America Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 96: Latin America 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

6a. BRAZIL
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Brazil - A Lucrative Automotive Market
B.Market Analytics
Table 97: Brazilian Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 98: Brazilian Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 99: Brazilian 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

6b. REST OF LATIN AMERICA
Market Analysis
Table 100: Rest of Latin America Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 101: Rest of Latin America Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 102: Rest of Latin America 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

7. REST OF WORLD
A.Market Analysis
Current & Future Analysis
Product Launches
B.Market Analytics
Table 103: Rest of World Recent Past, Current & Future Analysis for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets Independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2015 through 2022 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 104: Rest of World Historic Review for Automotive Electrical Products by Product Type - Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets independently Analyzed with Annual Sales in US$ Million for Years 2009 through 2014 (includes corresponding Graph/Chart)
Table 105: Rest of World 14-Year Perspective for Automotive Electrical Products by Product Type - Percentage Breakdown of Dollar Sales for Automotive Batteries, Automotive Connectors, Alternators & Starters, Ignition System & Parts, Lighting Equipment and Other Markets for Years 2009, 2017 & 2022 (includes corresponding Graph/Chart)

IV. COMPETITIVE LANDSCAPE

Total Companies Profiled: 214 (including Divisions/Subsidiaries - 247) The United States (65) Canada (1) Japan (12) Europe (95) - France (8) - Germany (18) - The United Kingdom (22) - Italy (10) - Spain (2) - Rest of Europe (35) Asia-Pacific (Excluding Japan) (70) Middle East (2) Africa (2)
Read the full report: https://www.reportlinker.com/p04246012

About Reportlinker
ReportLinker is an award-winning market research solution. Reportlinker finds and organizes the latest industry data so you get all the market research you need - instantly, in one place.

__________________________
Contact Clare: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
US: (339)-368-6001
Intl: +1 339-368-6001

View original content:http://www.prnewswire.com/news-releases/global-automotive-electrical-products-industry-300558687.html

Read more: Global Automotive Electrical Products Industry

CAMBRIDGE, Anglicko, a DEERFIELD, Illinois, 17. novembra 2017 /PRNewswire/ -- Spoločnosti Takeda a Cognition Kit dnes oznámili, že počas vrcholného stretnutia CNS 2017 v Boca Raton na Floride, ktoré sa bude konať od 16. do 19. novembra 2017 budú prezentovať výsledky pilotnej štúdie MDD-5003 posudzujúcej kognitívne dáta a hodnotenie nálady pomocou hodiniek Apple Watch na rukách pacientov s epizódami ťažkej depresie (MDD).

Prospektívnej pozorovacej štúdie sa zúčastnilo 30 účastníkov vo veku 18-65 rokov s klinickou diagnózou miernej až stredne ťažkej depresie, ktorým bola predpísaná antidepresívna monoterapia pre MDD. Štúdia mala dva spoločné primárne ciele: zhodnotiť realizovateľnosť a dodržiavanie režimu zo strany účastníkov pri posudzovaní nálady a kognícií pomocou nositeľných technológií; a porovnať merania nálady a kognícií pomocou nositeľnej technológie s použitím tradičných neuropsychologických testov a výsledkov nahlásených pacientami v súvislosti so symptómami depresie po 6 týždňoch. Účastníkom boli poskytnuté hodinky Apple Watch, na ktorých si denne vykonávali krátke kognitívne testy a hodnotenie nálady.

Výskumníci zistili, že pacienti dodržiavajú denný režim realizovaný pomocou nositeľnej pomôcky a pravidelne si vykonávajú hodnotenie nálady (95%) a kognícií (96%). Štúdia tiež preukázala, že skrátené denné hodnotenia realizované prostredníctvom nositeľnej technológie zodpovedali kognitívnym testom Cambridge Neuropsychological Test Automated Battery (CANTAB) a výsledkom PHQ-9 a PDQ-D v plnom rozsahu, podľa hodnotenia počas 1., 3. a 6. týždňa. V štúdii neboli hlásené žiadne nežiaduce udalosti.

„Sme veľmi radi, že ľudia, ktorí žijú s MDD, interagujú so softvérom Cognition Kit na Apple Watch tak dobre," povedal Ben Fehnert, riaditeľ spoločnosti Cognition Kit. „Aj v budúcnosti sa budeme zameriavať na naše poslanie porozumieť duševnému zdraviu prostredníctvom pravidelných interakcií s mobilnou a nositeľnou technológiou a poskytnúť tieto informácie pacientom, výskumníkom a zdravotníckym pracovníkom."

„Táto iniciatíva je vynikajúcim príkladom pilotnej práce, ktorá sa uskutočňuje v spoločnosti Takeda, aby sme vytvorili dôkazy o nových spôsoboch merania výsledkov v oblasti duševného zdravia. Technológia nám umožňuje vytvoriť objektívne merania v reálnom čase na posúdenie účinkov na depresiu, ktoré by mohli zmeniť starostlivosť o pacientov tým, že zdokonalíme vlastné možnosti odhadovať klinické stavy a podnietiť skoršiu interakciu medzi pacientom a lekárom. „Výsledky výskumu sú povzbudivé a tešíme sa, že sa dozvieme viac o presahoch medzi technológiou a zdravotnou starostlivosťou," povedala Nicole Mowad-Nassarová, viceprezidentka pre externé partnerstvá v spoločnosti Takeda Pharmaceuticals USA

Vzhľadom na ich výskumnú povahu, budú zistenia tejto štúdie v budúcnosti slúžiť na tvorbu hypotéz a prispejú k rozhodovaniu o budúcich klinických štúdiách zahŕňajúcich nositeľnú technológiu.

O epizóde ťažkej depresie

Podľa americkej psychiatrickej asociácie (APA), autorov Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch, piatej edície, revízie textu (DSM-V) je MDD kombináciou príznakov, ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítite, ako myslíte a ako konáte. Okrem depresívnej nálady alebo smútku príznaky MDD zahŕňajú stratu záujmu, zmeny chuti do jedla alebo hmotnosti, nespavosť alebo závrat, stratu energie, nepokoj alebo spomalenie prejavu a pohybov, pocity bezcennosti alebo viny, ťažkosti s uvažovaním alebo rozhodovaním a myšlienky na samovraždu. MDD zahŕňa päť alebo viac z týchto príznakov s aspoň jedným hlavným príznakom buď depresívnej nálady, alebo stratou záujmu alebo radosti.i

O spoločnosti Cognition Kit Limited

Cognition Kit je softvérová platforma pre mobilné a nositeľné technológie, navrhnutá na zachytenie dát o pacientoch s vysokou frekvenciou. Cognition Kit prenáša výskum z laboratórií do každodenného života, čím umožňuje lekárom, vedcom a verejnosti lepšie chápať a udržiavať duševné zdravie a zlepšiť starostlivosť o pacientov. Cognition Kit je spoločný podnik medzi Cambridge Cognition a Ctrl Group.

www.cognitionkit.com

@CognitionKit

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

O spoločnosti Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc.

Takeda Pharmaceutical Company Limited je globálna farmaceutická spoločnosť na báze výskumu a vývoja odhodlaná skvalitňovať zdravie a prinášať lepšiu budúcnosť pacientom transformáciou vedeckých poznatkov do medicíny, ktorá mení život. Takeda sa v oblasti výskumu sústredí na oblasť onkológie, gastroenterológie a centrálnu nervovú sústavu. Má tiež špecifické rozvojové programy zamerané na konkrétne kardiovaskulárne ochorenia a kandidátov na vakcíny v neskorom štádiu. Spoločnosť Takeda realizuje výskum a vývoj interne aj s partnermi, aby si udržala vedúcu pozíciu na poli inovácií. Rast spoločnosti Takeda zabezpečujú hlavne inovatívne produkty, najmä v onkológii a gastroenterológii a jej prítomnosť na novovznikajúcich trhoch. Viac ako 30 000 zamestnancov spoločnosti Takeda a partnerov z oblasti zdravotnej starostlivosti pracuje v záujme zlepšenia kvality života pacientov vo viac ako 70 krajinách. Viac informácií nájdete na: http://www.takeda.com/news.

Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. má sídlo v Deerfield, Ill. a je americkou obchodnou organizáciou spoločnosti Takeda Pharmaceutical Company Limited.

Ďalšie informácie o spoločnosti Takeda nájdete na oficiálnej webovej stránke tejto spoločnosti: www.takeda.com a dodatočné informácie o spoločnosti Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc. nájdete na jej oficiálnych webových stránkach: www.takeda.us

i Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). (5th ed., 155-188). America Psychiatric Association, 2013.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/606987/Takeda_Pharmaceuticals_Logo.jpg 
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/607051/Cognition_Kit_Logo.jpg  

SOURCE Takeda Pharmaceuticals U.S.A., Inc.

Related Links

http://www.takeda.us

Read more: Spoločnosti Takeda a Cognition Kit predstavujú...

China, with the world’s largest power system, faces an uphill struggle in trying to contain double-digit rates of renewable curtailment.

Even though power shedding dropped 1.4 percent in the third quarter, compared to the first half of this year, “whether the curtailment rate will go back up again after new projects start commissioning remains a concern,” said Xiaoyang Li, market analyst at MAKE Consulting.

Oversupply, system inflexibility and transmission bottlenecks mean power generated in China’s northern provinces regularly fails to make it to the load centers near the coast.

According to China’s National Energy Administration (NEA), the renewable energy abandonment rate in the third quarter of this year was 33 percent in Gansu and 29.3 percent in Xinjiang, both in the northwest of the country.

Jilin, Heilongjiang and Inner Mongolia, all on China’s northern border, also had double-digit abandonment rates, NEA figures show. Nationwide, the average rate of curtailment was 12.2 percent in the last quarter, compared to 13.6 percent in the first half of the year.

The level is also down on 2016, when the country threw away 56.2 terawatt-hours of renewable generation and national average curtailment rates were as high as 17 percent for wind and 10 percent for solar.

Nevertheless, the continuing high levels of curtailment are causing problems for China’s independent power producers (IPPs), according to Li.

“IPPs that have projects approved or under construction in provinces with red warnings may face significant financial strain due to the substantial upfront investment already made,” she said.

Limited average wind utilization rates were harming the internal rates of return for many projects, she noted. “Wind power developers are therefore shifting their investment from the northern region to the southern region,” she said. 

Despite this, China “will face serious challenges in the next few years,” according to a report published by Bloomberg New Energy Finance (BNEF) and the ClimateWorks Foundation last month.  

More than two-thirds of China’s record 1,614 gigawatts of generation capacity was built in the last decade, it said, with power capacity growing by an average of 11.5 percent a year between 2005 and 2015. Much of this growth was far from load centers, though.

Upward of 70 percent of China’s utility-scale wind and solar farms have been built in the country’s sparsely populated northern provinces.

At the same time, power demand growth has slowed down over the last half decade, so that by the end of last year China had 35 percent more capacity than it needed. Only Beijing, Jiangsu, Shanghai and Guangdong, all on the coast, had electricity deficits. 

Beijing is taking steps to fix the problem. This month, Reuters reported that the NEA is aiming to stop renewable energy curtailment by 2020, and raise the portion of its renewable and non-fossil-fuel power consumption to 15 percent of total energy mix by 2020 and 20 percent by 2030.

The measures being introduced to combat curtailment include barring further projects in provinces where power-shedding is rife, and an increase in transmission line capacity linking the north and south of the country.

China is also reworking its electricity market, which currently does not take marginal costs into account when prioritizing dispatch, meaning renewable plants are not rewarded over coal.

By 2020, China is planning to build 16 new ultra-high-voltage DC lines, on top of eight already in operation, connecting these provinces to coastal load centers, according to BNEF analysts.

However, “less than half of these lines are designated to transmit renewable electricity,” the report states.

Furthermore, said Li: “The progress of transmission projects is slow and there is no mature regulatory framework to specify the amount and type of power to be transmitted on the line.”

Other measures are “also immature,” she said. “Actual impact will be limited under the immature power market system.”

It could be worse, though. While BNEF estimated there are at least five provinces facing a high wind investment risk for new-build quotas up to 2020, and four for PV, coal project investments could be seriously threatened in no fewer than 14 provinces. 

Read more: China Faces an Uphill Renewable Energy...

The House passed its tax reform bill yesterday that includes cuts to renewable energy tax credits. The package is already having a chilling effect as developers stall projects because of a potential change to the tax code.

What will happen when the Senate and House try to reconcile their two bills? We'll try to anticipate the political chess match before the pieces move.

Then, we'll take a look at Tesla's newest shiny object: the electric semi-truck. Is this a convenient distraction for Musk as Tesla's financial health worsens? Or yet another master plan step that most of us will never understand until much later?

(Note: we recorded these segments on Thursday afternoon. For more on the House tax bill, read this overview; for a rundown of the new semi-truck, read Julia Pyper's reporting.)

We end the show why talking about IEA's latest worries about nuclear shut-downs in Europe. While global emissions rise, renewables may have a hard time filling in the gap.

This podcast is sponsored by Mission Solar Energy, a solar module manufacturer based in San Antonio, Texas. You can find out more about Mission’s American-made, high-power modules at missionsolar.com.

Are you coming to GTM's Storage Summit on December 12-13? Podcast listeners get 20 percent off their registration with the promo code PODCASTS.

Recommended reading:

 • GTM: Why Tesla’s Electric Semi Truck Is the Toughest Thing Musk Has Attempted Yet
 • Washington Post: The House Just Passed Its Big Tax Bill. Here’s What Is in It.
 • Recharge: Wind and PV Build-Out Too Slow to Replace Aging Nuclear, Says IEA

Subscribe to The Energy Gang podcast via Apple PodcastsGoogle PlayStitcher or wherever you find your audio content.

Read more: The House Passed a Tax Bill. Will Wind and Solar...

More Articles ...

Subcategories

Advertisement

SolarQuarter Tweets

Follow Us For Latest Tweets

SolarQuarter Announcing Solar Power Developers Night, Register Now, 5 Dec, Mumbai - https://t.co/AaJCe5N9ww
Friday, 17 November 2017 11:18
SolarQuarter Announcing Solar Power Developers Night, Register Now, 5 Dec, Mumbai - https://t.co/TVti1tEv4k
Friday, 17 November 2017 11:07
SolarQuarter SolarQuarter Mobile APP Launched, Download Now - https://t.co/jdKNDj2lyG
Thursday, 16 November 2017 09:14

Advertisement

Translator

Advertisement